Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/bck/domains/bck.bielsko.pl/public_html/sites/all/modules/date/date_views/includes/date_views_fields.inc on line 86 30 lat Bielskiej Orkiestry Kameralnej | Bielskie Centrum Kultury

30 lat Bielskiej Orkiestry Kameralnej

7 marca bielska orkiestra, w wypełnionej do ostatniego miejsca Sali Domu Muzyki, świętowała swój jubileusz. Gośćmi specjalnymi byli Leszek Możdżer i Krzysztof Jakowicz.

Bielska Orkiestra Kameralna powstała w 1982 roku. Towarzyszyła najbardziej znanym polskim artystom. Przez ten czas bielscy muzycy zyskali sobie opinię jednej z najlepszych i najsolidniejszych orkiestr w Polsce.

Przed rozpoczęciem koncertu kierownik artystyczny Bielskiej Orkiestry Kameralnej Witold Szulakowski, odebrał w imieniu orkiestry dyplom i gratulacje od prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta.

A potem rozpoczął się koncert, z repertuarem wybranym specjalnie na tę uroczystość. Orkiestrę prowadził Mirosław Jacek Błaszczyk.

Wieczór rozpoczęła muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego. W drugim utworze do orkiestry dołączył najbardziej rozpoznawany polski jazzman (znakomicie czujący się także w repertuarze klasycznym) Leszek Możdżer.

W drugiej części swojego recitalu zagrał swoje utwory w aranżacji na fortepian i orkiestrę. Niespodzianką i zwieńczeniem koncertu była przepiękna ballada The Law and The Fist z jego najnowszej płyty Komeda (utwór pochodzi ze starego polskiego easternu Prawo i Pięść)

Po gorąco przyjętej pierwszej części przyszedł czas na inne muzyczne klimaty. Najpierw orkiestra dynamicznie i precyzyjnie wykonała Orawę Wojciecha Kilara, a potem na scenie pojawili się Hadrian Filip Tabęcki (pianista i aranżer) i skrzypek Krzysztof Jakowicz. Wraz z bielskimi instrumentalistami wykonali zestaw polskich tang – czasami dynamicznych, czasami nostalgicznych – kończąc zasadniczą część występu utworem Ta ostatnia niedziela.

Bielska orkiestra pokazała, ze jest bardzo wszechstronna, czując się równie dobrze w trudnych klasycznych utworach jak i lżejszej, popularnej muzyce.

Okazało się także, że publiczności podobało się zarówno jedno, jak i drugie oblicze naszej orkiestry.

mk