1. Festival Niemen Pamięć

Bielsko-Biała ma szansę stać się mekką fanów Czesława Niemena.
W dniach od 24 do 26 marca odbędzie się 1. Festival Niemen – Pamięć.

Ideą festiwalu jest kultywowanie twórczości Czesława Niemena, ilustrowane występami profesjonalnych artystów polskich i zagranicznych. Podczas pierwszej edycji wystąpią Grażyna Łobaszewska, Stanisław Soyka oraz Farida. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne „Sonata" m.in. inicjator nadania nazwy - rondo im. Czesława Niemena w Bielsku-Białej, koncertów Niemen – Wspomnienie z udziałem Elżbiety Towarnickiej, Marka Bałaty oraz Bielskiej Orkiestry Festiwalowej. Współorganizatorem Festivalu jest Bielskie Centrum Kultury.

Bilet na jeden dzień festiwalowy - 45 zł (uprawnia do wejścia na imprezy towarzyszące danego dnia).

PROGRAM FESTIWALU:

24.03.2011 r. godz.19.00

Koncert: Grażyna Łobaszewska

25.03.2011 r. godz.19.00

Koncert: Stanisław Soyka

26.03.2011 r. godz.19.00

Koncert: Farida

Teatr Polski - Kawiarnia "Pod Sceną" – klub festiwalowy

24.03.2011 r. godz. 21.30 - pokazy multimedialne koncert Soundrise sam na sam Roman Radoszewski

25.03.2011 r. godz.21.30 - pokazy multimedialne, sam na sam - Farida

26.03.2001 r. godz.21.30 - pokazy multimedialne, koncert Weronika Szypura, sam na sam- Anthimos Apostolis

Posłuchaj różnych wersji najsłynniejszego utworu Czesława Niemena – „Dziwny jest ten świat". Pierwsza pochodzi z roku 1967, druga została nagrana 12 lat później (1979), trzecią wykonuje Grażyna Łobaszewska (utwór pochodzi z jej płyty Dziwny jest…).

Gwiazdy festiwalu

Grażyna Łobaszewska - w 1975 roku wokalistka zaczęła współpracę z grupą S-26 Andrzeja Ellmana. Potem związała się z zespołem Egro Band. Wraz z nim koncertowała w kraju oraz w NRD, RFN, Czechosłowacji i na Węgrzech. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974 by potem pojawiać się na deskach opolskiego amfiteatru wielokrotnie. W 1976 zdobyła tam nagrodę dziennikarzy za "Nocny spacer", w 1978 III nagrodę za "Zwierciadło Czasu", a w 1991 I nagrodę za "Wszystko co złe omija mnie". W latach 1978-1983 była wokalistką zespołu Crash. Wystąpiła z nim w koncertach głównych MFMJ (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej) Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977-1978 i w 1981. W latach 1983-1989 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Z Crashem i Cancerem dokonała nagrań radiowych i telewizyjnych

Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m. in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim oraz Ryszardem Sygitowiczem. Od 1997 współpracuje z Triem Jarosława Śmietany, z którym wystąpiła na wielu festiwalach, między innymi w Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii a nawet Kuwejcie.

W 2005 roku ukazała się płyta będąca owocem współpracy Grażyny z autorem tekstów, Krzysztofem Loganem Tomaszewski a także młodym, trójmiejskim Jazzmanem - Piotrem Manią. "Prowincja jest piękna", bo taki tytuł nosi album, to zbiór przepięknych kompozycji będących spojrzeniem na otaczający nas świat, refleksją nad tym, co tak naprawdę w życiu ważne.

Artystka jest również lubianym pedagogiem. Praca dydaktyczna stanowi bardzo ważny aspekt życia wokalistki, której pogodę ducha i wielkie poczucie humoru uwielbiają studenci i warsztatowicze. Grażyna prowadzi zajęcia z emisji głosu a także interpretacji piosenki. Od 1997 do1999 roku prowadziła Studium Piosenki w Gdańsku. W latach 2001-2002 była wykładowcą w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie a także Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 1998 roku do 2003 prowadziła warsztaty wokalne organizowane przez Centrum Animacji Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki.

Artystka jest również jurorem na wielu festiwalach piosenki.

Od 2000 r. współpracuje z młodymi, trójmiejskimi jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem.

Od 2008 r. regularnie towarzyszy Grażynie tczewska formacja AJAGORE w składzie: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja). Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz najnowsze wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem "Dziwny jest."

Grażyna Łobaszewska z zespołem Ajagore – wystąpi z recitalem opartym na najnowszej płycie pod tytułem „ Dziwny jest" z kompozycjami Czesława Niemena. W trakcie koncertu usłyszymy brawurowo wykonywany przez artystkę utwór „Dziwny jest ten świat".

Stanisław Soyka - zawsze z dala od rockowego establishmentu, śpiewa proste piosenki o miłości, tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka też przed wielkimi problemami współczesności. Urastający do rangi hymnu utwór "Tolerancja", śpiewano zarówno w wielkich halach koncertowych, jak w domowym zaciszu, by uleczyć chandrę. A Stanisława Soyki droga do kariery była długa i nie zawsze usłana różami. Nie należał do grona pupili komunistycznego impresariatu, co skomentował odwiedzający Polskę w latach 80-tych legendarny Willis Conover, nazywając Soykę "najlepiej strzeżonym sekretem polskiej muzyki". Wokalista jazzowy i piosenkarz, skrzypek, pianista, gitarzysta i kompozytor, poeta.

Urodzony w 1959 roku. Od 7. roku życia śpiewał z ojcem w chórze kościelnym, ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, a potem Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. W czasie studiów śpiewał z uczelnianym big-bandem Puls, z którym dokonał pierwszych nagrań dla archiwum Rozgłośni PR w Katowicach.

Debiutował w listopadzie 1978 roku recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie, którego zapis znalazł się na jego pierwszym albumie Don't You Cry. Śpiewał tam utwory Raya Charlesa, Carole King i Beatles'ów.

Zafascynowany "czarną muzyką", zaprezentował własne wersje klasyków jazzu, bluesa i soulu, kolęd i pieśni kościelnych. W 1983 roku wyszła płyta "Soyka sings Ellington".

W 1986 roku podpisał kontrakt z wytwórnią RCA, dla której nagrał album "Stanisław Soyka". Z kolei płyta "Radioaktywny" (1988), to zapis aktywności Artysty w polskich studiach nagraniowych w latach 1983-88.

W 1988 roku rozpoczął długą i owocną współpracę z Januszem Yaniną Iwańskim, gitarzystą jazz-rockowej grupy Tie Break. Duet Soyka & Yanina mnóstwo koncertował i nagrał szereg płyt (przy współudziale innych muzyków z kręgu Tie Break'u). O ich albumie Acoustic (wydany w 1991 r.) mówi się, że o kilka lat wyprzedził epokę nagrywania "bez prądu". Kolejna płyta Neopositive (1992), zawierała piosenkę "Tolerancja", która została wylansowana na wielki przebój.

Wielokrotnie koncertował za granicą, m.in. w Holandii, Danii, Anglii, Francji, Szwecji, Włoszech, Turcji, Czechosłowacji, Bułgarii, na Węgrzech, w Meksyku i USA. Dokonał licznych nagrań archiwalnych dla PR, z których powstał CD "Radioaktywny.

6 lutego 1995 ukazuje się piętnasta płyta Stanisława Soyki zatytułowana "Retrospekcja", będąca początkiem kontraktu zawartego między Artystą, a firmą POMATON EMI. Ten album to koncertowy zapis największych hitów z lat 1978 - 1994 zarejestrowanych w studio TVP Kraków - w Łęgu w kwietniu 1994 roku

Zupełnie osobną przygodą artystyczną staje się praca nad sonetami Szekspira i płyta Soyka. Sonety. Shakespeare. (1995). Powstaje wybór 12 sonetów w przekładach Macieja Słomczyńskiego i Stanisława Barańczaka, a w 20 miesięcy później suplement w postaci tychże 12 sonetów śpiewanych w języku oryginału.

Najnowsza płyta artysty ukazała się w roku 2010. Nosi tytuł „Tylko brać. Osiecka znana i nieznana". Znalazły się na niej piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej.

Stanisław Soyka – artysta dwukrotnie w trakcie swojej kariery wystąpił wspólnie z Czesławem Niemenem, w ramach koncertu zaśpiewa utwór „Nim przyjdzie wiosna"

Farida - (właściwie Concetta Gangi, ur. 26 września 1946 w Katanii) – włoska piosenkarka popowa.

Urodziła się w Katanii w mieszanej rodzinie Włocha i Egipcjanki. W 1966 po udziale w kilku konkursach piosenkarskich wystąpiła (pod pseudonimem Ketty Gangi) na Festiwalu Nieznanych w Ariccia organizowanym przez Teedy'ego Reno i Ritę Pavone.

Jej debiutem nagraniowym była piosenka Superman, wydana na płycie w 1968 pod kierownictwem Ruggero Cini do ścieżki dźwiękowej filmu Wspaniali trzej Supermeni w Tokio. W tym samym roku piosenką Io per lui zdobyła uznanie publiczności, przyjmując ostatecznie pseudonim Farida. Podczas przedstawień odbywających się w Piper Club w Rzymie śpiewała utwory Luigi Tenco i wykonania rockowe w stylu Janis Joplin.

W 1970 Czesław Niemen usłyszał ją na festiwalu Cantagiro, gdzie śpiewała piosenkę Pensami stasera. Pod wrażeniem jej talentu zaprosił ją na festiwal w Sopocie w tym samym roku. Na festiwalu otrzymała Nagrodę Dziennikarzy. Od tego momentu zrodziła się popularność Faridy w państwach RWPG. W Polsce wydała płytę winylową zatytułowaną Farida.

Farida to zdecydowanie nietypowa osobowość na włoskiej scenie muzycznej. Jest wrażliwą kobietą i artystką i ta właśnie wrażliwość sprawiła, że śpiewa piosenki zawierające ważne i niebanalne treści. Całą swoją duszą i z pełną siłą interpretuje w nich miłość. Wielu bardzo znanych autorów tekstów pragnęło z nią współpracować, jak choćby Riccardo Cocciante, Franco Battiato, Renato Zero, Sting.

Farida występowała w prawie wszystkich salach koncertowych na świecie, zwłaszcza w Las Vegas, Paryżu, Madrycie, Barcelonie, Japonii, Polsce. Otrzymała nagrodę „Gondola d’argento", brała udział w festiwalu San Remo.

Występowała w takich filmach jak "Un attimo sospesi" (w roli głównej), "I magnifici tre supermen a Tokyo", "La ragazza del prete", a także w teatrze - "Il politico e l’uroboros", "Le dodici terre".

Ostatnio zaproponowała swoją rockową interpretację arii Belliniego i odniosła ogromny sukces, zwłaszcza wśród młodzieży. W Las Vegas występowała z tenorem Pietro Ballo.

1 Festival Niemen – Pamięć. 24-26 marca. Bilety – 45 zł (jeden dzień festiwalowy)

opr. mk