(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz

Current Size: 100%

Zakończyło się Lato z Kulturą

14 koncertów odbywających się w soboty i niedziele na Rynku starego miasta tworzy cykl Lato z Kulturą. Pierwszy tegoroczny koncert w ramach cyklu - to występ Bielskiej Estrady, ostatni - Mechaników Szanty.

Z powodu remontu Bielskiego Centrum Kultury, w tym roku wszystkie koncerty Lata z Kulturą odbywają się na Rynku.

7 lipca - Bielska Estrada

Bielska Estrada działa przy Bielskim Centrum Kultury. Proponuje folklor w wersji estradowej, czyli wsparty znakomicie brzmiącym big-bandem, wokalistkami oraz kolorowe, taneczne przedstawienia. Zaczeli od polskiego krakowiaka, by później płynnie prowadzić widzów po muzycznym świecie - od tańce cygańskie, poprzez Mołdawię, stylistkę country, do świetnego chórku bałkańskiego i stylizowanej muzyki żydowskiej.

 

 

8 lipca - Orkiestra im. Telemanna.

W kolejną "Muzyczną Podróż Dookoła Świata" zabrała nas Orkiestra im. Telemanna. Bielscy muzycy zaprosili Georgija Agratinę (muzyka z Ukrainy o mołdawskich korzeniach) i Roberta Grudnia (wirtuoza organów). Agratina wzruszał publiczność, znakomicie grając na fletni pana, cymbałach i sopiłce. Nie zabrakło jego sztandarowych wykonań - Skowronka Dinicu oraz Samotnego pasterza. Były skoczne polki i walce, a na finał publiczność usłyszała Marsz Radetzky'ego.

 

14 lipca - Marcin Wyrostek

Do Bielska-Białej powraca regularnie, za każdym razem spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności. Nie inaczej wygladał koncert Marcina Wyrostka i grupy Corazon na bielskim Rynku. Na koncercie przedstawił utwory ze wszystkich etapów swojej działalności. Od fascynacji tangiem Piazzolli, poprzzez muzykę żydowską i bałkańską, aż po utwory ze swojej ostatniej płyty Polacc. Znalazły się na niej zaskakujące wersje kompozycji tradycyjnych, dzieł Kilara i Lutosławskiego, aż po... kompozycję z filmu Janosik. Publiczność dopisała, pogodne niebo pod koniec koncertu zasnuło się chmurami, ale publinczność zdążyła jeszcze usłyszeć musicalową wersję Roxanne. A na bis Marcin solo wykonał kompozycję Bacha Toccata i fuga d-moll. To był udany pełen radosnej wirtuozerii koncert.

 

15 lipca - zespół Legend of Kazimierz

World music inspirowany muzyką żydowską wypełnił kolejny koncert Lata z Kulturą. Legend of Kazimierz z Krakowa, to formacja łącząca muzykę żydowską z różnych stron świata. Bogate instrumentarium, doświadczeni (choć młodzi) muzycy i ciekawe aranżacje sprawiły, że publiczność wysłuchała bardzo ciekawego koncertu. Muzyczny podkład wzbogacały wokalizy instrumentalistów, a w podkładach przewijały się wpływy bałkańskie, bliskowschodnie oraz iberyjskie.

21 lipca - Grupa Furmana

Żywiołowi, potrafiący rozbujać publiczność. Zaczęli nietypowo od muzycznego spaceru wśród widowni. Potem zabrzmiały najbardziej znane piosenki Grupy Furmana (takie jak ETZ-a czy Modlitwa), muzyka irlandzka i covery (m.in. U2). Dynamicznie brzmiąca muzyka rozbujała publiczność, która nagrodziła "furmanów" gromkimi brawami.

22 lipca - Mariusz Kalaga

Muzyczny koktail zaproponował Mariusz Kalaga swoim licznie zgromadzonym fanom. Tak zresztą nazwał swój program. Melodyjne piosenki wzbogacone brzmieniem country rozbujały bielski Rynek. Ze względu na związki z Bielskiem-Białą nazywa się "Beskidzkim Zagłębiakiem" (urodził się z Dąbrowie Górniczej). Pod koniec koncertu na kowbojską koszulę założył góralski strój i wykonał ognistą mieszankę góralskich hitów.

28 lipca - Alosza Awdiejew

Tym razem publiczność miała okazje posłuchać rosyjskich ballad i dynamicznych odesskich pieśni, a także pośmiać się do rozpuku. Alosza Awdiejew jak z rękawa sypał dowcipami i opowieściami - o kobietach, słowiańskim charakterze i...zmieniającym się z powodu wieku postrzeganiu świata.

29 lipca - zespoły Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Trzy egzotyczne zespoły zaprezentowały się na bielskim Rynku. Na początek folklor galicyjski przybliżyła grupa Nosa Terra z Hiszpanii. Po nich na scenie pojawił sie indonezyjski zespół Al-Azhar Kelapa Gading z Dżakarty. Barwne, bogato zdobione stroje, nietypowy skład instrumentalny i tańce obrazujące radość, pokazujące stylisowaną na taniec sztukę walki Silat oraz tańce ptaków bardzo podobały się widowni. Na koniec utytułowany turecki zespół Kocaeli Almelit z Izmiru pokazał bardzo żywiołowe tańce szamanów, taniec derwisza i tańce związane ze zaślubinami i innymi uroczystościami.

4 sierpnia - Bielska Orkiestra Kameralna

Solo i w duetach zaśpiewali Anna Ogińska i Oskar Jasiński na bielskim Rynku. Towarzyszyła im Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Dyrygent  wprowadził widownie w klimat Wiednia epoki klasyków wiedeńskich, Oskar - przystojny i z humorem oczarował damską część widodni, Anna - męską. Ciekawostką była aria z Ptasznika z Tyrolu wzbogacona o dźwięki dziecięcego  "ptaszka". Na koniec, po wielkich oklaskach zabrzmiało- Time to say goodbye.

5 sierpnia - Tunia

Tunia od początku "kupiła" dzieciaki, które bawiły się znakomicie pod sceną. Były konkursy, promocja płyty Ciocia Tunia z piosenkami dziecięcymi (wydana z pomocą miasta, utwory skomponował i zaaranżował Jarosław Grzybowski). Śpiewały Włóczykije, a grał Tunia Band. Rodzice też się bawili, podobnie jak dzieci. W wykonaniu Włóczykijów mogliśmy usłyszeć popularne klasyki piosenki dziecięcej. Muzyce towarzyszyło mnóstwo atrakcji dodatkowych -  szczudlarze, konkursy i banki mydlane.

11 sierpnia - Elena Rutkowska

Elena Rutkowska swoją bałkańsko-cygańską opowieść rozpoczęła od piosenki Dziś prawdziwych cyganów już nie ma, a potem prez kilkadziesiąt minut udowadniała...że to nieprawda. Były tańczące romki węgierskie, kolorowe stroje, tańce i śpiewy. Był też Bregović, obecny choćby za sprawą swojego hitu Caje sukarije.

12 sierpnia - Bielska Orkiestra Dęta

Pieśni wojskowe, partyzanckie, patriotyczne wypełniły koncert Bielskiej Orkiestry Dętej. Znakomicie brzmiące w nowych aranżacjach Jarosława Grzybowskiego, wsparte przez grupę świetnie śpiewających solistów. Na koniec publiczność wstała z miejsc, przy dźwiękach pieśni Marsz, marsz Polonia.

25 sierpnia - Orkiestra im. Telemanna

Gośćmi orkiestry im. Telemanna byli znakomici soliści - Agnieszka Bochenek-Osiecka i Michał Borkowski. Świetnie brzmiący i znakomicie współbrzmiący w duetach (np. Usta milczą). Publiczność przyjmowała ich z dużym aplauzem, a niektóre wykonania, takie jak O sole mio, z prawdziwym entuzjazmem. Ciekawostką były utwory z solowymi partiami fletu i nietypowa zersja Karuzeli Marii Koterbskiej. Na pożegnianie soliści zaśpiewali Time to say goodbye.

26 sierpnia - The Nierobbers, Mechanicy Szanty

Tradycyjnie szanty pojawiają się na koniec letniego spotkania z muzyką. Tym razem finał był chłodny i deszczowy. Rozpoczęli The Nierobbers, prezentujący muzykę z pogranicza szant i poezji śpiewanej. Instrumentalnie wzbogaceni brzmieniem skrzypiec. Niewątpliwie ich pierwszy koncert w Bielsku-Białej był bardzo udany.

Po nich zagrali, w pięcioosobowym składzie, klasycy - Mechanicy Szanty. Szybko "zaprzyjaźnili się" z bielską publiczności, wyśpiewując szantowe przeboje (ich pierwsza płyta, to najlepiej sprzedający się krążek w histori polskiej muzyki żeglarskiej). Nie zabrakło Irlandzkiego wędrowca, Julianny, Sześciu błota stóp, czy zaśpiewanego na koniec Maui. Od czasu do czasu dodawali szczyptę bluegrassu. Najpopularniejsze piosenki odśpiewali wspólnie z widownią.

 

mk
Serca na odwyku Varius Manx & Kasia Stankiewicz