(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz

Current Size: 100%

Trwa Lato z Kulturą

14 koncertów odbywających się w soboty i niedziele na Rynku starego miasta tworzy cykl Lato z Kulturą. Pierwszy tegoroczny koncert w ramach cyklu - to występ Bielskiej Estrady.

Z powodu remontu Bielskiego Centrum Kultury, w tym roku wszystkie koncerty Lata z Kulturą odbywają się na Rynku.

7 lipca - Bielska Estrada

Bielska Estrada działa przy Bielskim Centrum Kultury. Proponuje folklor w wersji estradowej, czyli wsparty znakomicie brzmiącym big-bandem, wokalistkami oraz kolorowe, taneczne przedstawienia. Zaczeli od polskiego krakowiaka, by później płynnie prowadzić widzów po muzycznym świecie - od tańce cygańskie, poprzez Mołdawię, stylistkę country, do świetnego chórku bałkańskiego i stylizowanej muzyki żydowskiej.

 

 

8 lipca - Orkiestra im. Telemanna.

W kolejną "Muzyczną Podróż Dookoła Świata" zabrała nas Orkiestra im. Telemanna. Bielscy muzycy zaprosili Georgija Agratinę (muzyka z Ukrainy o mołdawskich korzeniach) i Roberta Grudnia (wirtuoza organów). Agratina wzruszał publiczność, znakomicie grając na fletni pana, cymbałach i sopiłce. Nie zabrakło jego sztandarowych wykonań - Skowronka Dinicu oraz Samotnego pasterza. Były skoczne polki i walce, a na finał publiczność usłyszała Marsz Radetzky'ego.

 

14 lipca - Marcin Wyrostek

Do Bielska-Białej powraca regularnie, za każdym razem spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności. Nie inaczej wygladał koncert Marcina Wyrostka i grupy Corazon na bielskim Rynku. Na koncercie przedstawił utwory ze wszystkich etapów swojej działalności. Od fascynacji tangiem Piazzolli, poprzzez muzykę żydowską i bałkańską, aż po utwory ze swojej ostatniej płyty Polacc. Znalazły się na niej zaskakujące wersje kompozycji tradycyjnych, dzieł Kilara i Lutosławskiego, aż po... kompozycję z filmu Janosik. Publiczność dopisała, pogodne niebo pod koniec koncertu zasnuło się chmurami, ale publinczność zdążyła jeszcze usłyszeć musicalową wersję Roxanne. A na bis Marcin solo wykonał kompozycję Bacha Toccata i fuga d-moll. To był udany pełen radosnej wirtuozerii koncert.

 

15 lipca - zespół Legend of Kazimierz

World music inspirowany muzyką żydowską wypełnił kolejny koncert Lata z Kulturą. Legend of Kazimierz z Krakowa, to formacja łącząca muzykę żydowską z różnych stron świata. Bogate instrumentarium, doświadczeni (choć młodzi) muzycy i ciekawe aranżacje sprawiły, że publiczność wysłuchała bardzo ciekawego koncertu. Muzyczny podkład wzbogacały wokalizy instrumentalistów, a w podkładach przewijały się wpływy bałkańskie, bliskowschodnie oraz iberyjskie.

21 lipca - Grupa Furmana

22 lipca - Mariusz Kalaga

PROGRAM LATA Z KULTURĄ

mk
Serca na odwyku Varius Manx & Kasia Stankiewicz