(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz

Current Size: 100%

SYMFONIA NIEPODLEGŁOŚCI

Symfonia Niepodległości - znakomity program muzyczny zostanie zaprezentowany 10 listopada w kościele w Aleksandrowicach.

Wystąpią: Wanda Franek - alt, Andrzej Dobber - baryton, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Górecki Chamber Choir pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego.

Wzruszająca i pełna dramatyzmu muzyka Symfonii Niepodległości wraz z tekstami zaczerpniętymi od wybitnych polskich poetów: Władysława Broniewskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, z użyciem współczesnych narzędzi multimedialnych (projekcje obrazów dopełniających intensywność przekazu muzycznego będzie wartościową lekcją historii i przeżyciem artystycznym dla polskiego słuchacza.

 Symfonia Niepodległości – to pięcioczęściowy utwór, rozpoczynający się motywem pierwszego hymnu Polski Bogurodzica, muzyczno – hymniczna część pozwalająca ożywić w naszej wyobraźni „obydwa płuca” dawnej kultury polskiej. Druga część- liryczna wypowiedź matki do syna aria - mezzosopran, do słów wiersza  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu” w której pointa zawarta w słowach: „Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?“ zabrzmi bijącym sercem ilustrującym cierpienie wszystkich matek które utraciły dzieci w wojennych zawieruchach. Trzecia cześć to Polonez – reprezentacyjny polski taniec narodowy,  brzmiący ponad podziałami i uprzedzeniami ,intencjonalnie  użyty dla podkreślenia  narodowego charakteru utworu, stając się w ten sposób ewenementem w literaturze muzycznej symfoniki (jak dotąd w symfonii nigdy nie został użyty motyw Poloneza). W kolejnej czwartej części liryczny głos barytonowy podejmuje dialog z dramatycznie wołającym chórem „Bagnet na broń..”, aria do słów wiersza Władysława Broniewskiego  pod tym samym tytułem, apel silnie odwołujący się do wyobraźni, wzmocniony został muzyczna warstwą orkiestrową. Ostatnia  piąta część -konkludująca, łączy solistów, chór i orkiestrę skłaniając  słuchacza do zastanowienia się nad wartością jego własnego życia. Pozwala docenić wolność polityczną, a także zrozumieć, jak ważna jest pamięć o ludziach, którzy ginęli po to, byśmy my mogli żyć w wolnym kraju, nie żywiąc obawy o dzień jutrzejszy. Konieczne jest docenienie  poświęcenia naszych przodków i uszanowanie ich pamięci po to, by historia ta nigdy więcej się nie powtórzyła.

„M

SYMFONIA NIEPODLEGŁOŚCI, 10 listopada g. 17.00 kościół w Aleksandrowicach (kościół p.w. św. Maksymiliana Kolbe). Bilety w cenie 20 zł (normalne) i 10 zł (ulgowe - emeryci, młodzież szkolna).

mk
spektakl teatralny Pikantni PLEBISCYT BCK - GŁOSUJEMY