(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz

Current Size: 100%

Lato z Kulturą 2014

W soboty w Parku Słowackiego, w niedziele na Rynku starego miasta będą się odbywać koncerty cyklu Lato z Kulturą. WSTęP WOLNY.

 

5 lipca g. 18.00, Park Słowackiego

Czerwono-Czarni

Legenda polskiego big-bitu powraca. Gdański zespół założony w 1960 roku tworzył historię tej muzyki. Mają na swoim koncie dziesiątki przebojów. Do współpracy zapraszali najzdolniejszych wokalistów. W Czerwono-Czarnych debiutowali m.in. Wojciech Gąssowski, Helena Majdaniec. W zespole śpiewali m.in. Jacek Lech i Karin Stanek.

W czasie koncertu usłyszymy m.in. takie przeboje jak: Bądź dziewczyną moich marzeń, Dwudziestolatki, Jimmy Joe, Chłopiec z gitarą, Zakochani są wśród nas, Rudy rydz, O mnie sie nie martw, Mały książe, Trzynastego.

Czerwono-Czarni wystąpią w składzie: Wiesław Bernolak - gitara, Zbigniew Bizoń - saksofon, Jan Knap - perkusja, Ryszard Poznakowski - klawisze, Tomasz Jaśkiewicz - gitara, Andrzej Ibek - klawisze, Wojciech Rapa - gitara basowa. Soliści: Dana Błażejczyk, Agnieszka Wajs, Natalia Pastewska, Jan Izba Izbiński, Piotr Puławski.

6 lipca g. 18.00, Rynek starego miasta

Żuki i Bielska Orkiestra Kameralna

Żuki to zespół nawiązujący nazwa, a przede wszystkim wykonywaną muzyką do The Beatles. Oprócz przebojów zespołu z Liverpoolu grają także piosenki Krzysztofa Klenczona, Czerwonych Gitar czy Led Zeppelin. Od momentu powstania (w roku 1985) grają w niezmienionym składzie. W czasie bielskiego koncertu będzie im towarzyszć Bielska Orkiestra Kameralna działająca pod patronatem Bielskiego Centrum Kultury.

19 lipca g. 18.00, Park Słowackiego

Alosza Awdiejew z zespołem

Człowiek-instytucja, człowiek-orkiestra. Człowiek kultury i nauki. Jest wyjątkowym artystą estradowym i jednocześnie wybitnym naukowcem – profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tego para się aktorstwem filmowym, pisze popularne felietony, tłumaczy poezję. Rosjanin z polskim obywatelstwem, który przybył do Krakowa, po raz pierwszy w 1967 r. Mówi o sobie: jestem Polakiem z wyboru i dodaje przewrotnie, że to bardziej komfortowo niż być kimkolwiek z przymusu. Urodził się w Stawropolu (wtedy Woroszyłowsk), na północnym Kaukazie w 1940 r. Już w dzieciństwie zaczął występować publicznie śpiewając wraz z matką na amatorskich koncertach. Ukończył średnią szkołę muzyczną w Moskwie, gdzie osiadł na stałe i prowadził amatorskie chóry. Później studiował anglistykę na Uniwersytecie Moskiewskim. W tym czasie występował w kabaretach studenckich, w teatrze i uprawiał pantomimę. Na drugim roku studiów uzyskał stypendium Radia Moskiewskiego i rozpoczął studia na filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tak zaczęła się przygoda z Polską, która z czasem przemieniła się w drogę życia trwającą do dziś.

20 lipca g. 18.00, Rynek starego miasta

Zespół cygański TERNO

Swoją wyjątkową pozycję zawdzięcza jego założycielowi i kierownikowi artystycznemu Edwardowi Dębickiemu - kompozytorowi, poecie i muzykowi. Dzięki jego twórczości i profesjonalizmowi program zespołu jest różnorodny i autentyczny. Jak głosi legenda przodkowie artystów grali na dworach królewskich, m.in. Marysieńki Sobieskiej, w tym zespole zapowiadała i śpiewała Papusza. To zespół uznawany za jeden z najlepszych w Europie.

26 lipca g. 18.00, Park Słowackiego

Bielska Estrada

Bielska Estrada - zachwycają barwnym przedstawieniem z udziałem tancerzy, śpiewaków i orkiestry.

Taneczno-muzyczne widowisko prezentowane przez zespół działający w ramach Bielskiego Centrum Kultury.

W programie tańce i piosenki: góralskie, węgierskie, latynoskie, cygańskie i rosyjskie i z wielu innych regionów świata. Oklaskiwali ich Francuzi, Hiszpanie, Włosi, Portugalczycy, Niemcy, Belgowie, Węgrzy, Austriacy, Bułgarzy, Grecy, Serbowie i Amerykanie.

27 lipca g. 17.00, Rynek starego miasta

Zespoły Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Wystąpią:

-ARMENNER z Erywania (Armenia) Zespół został założony w 1999 roku w Erywaniu. Prezentuje ormiańską muzykę ludową, śpiew i taniec. Na wielu festiwalach folklorystycznych m.in. w Dżeraszu w Jordanii, Ismailii w Egipcie, Moskwie w Rosji, Alani w Turcji, Warnie w Bułgarii – zdobywał tytuł laureata lub Grand Prix.

- I PICCIOTTI DA PURTEDDA z Agrigento (Włochy) to młodzieżowy zespół z Sycylii. Przy wtórze sycylijskiego fletu friscaletto i innych instrumentów, m.in. mandolin, drumli marranzano, gitar, tamburynów, wykonuje skoczne, radosne tańce, między innymi tarantelę, i śpiewa miłosne serenady, takie jak „Nicuzza”. W programie przygotowanym na TKB jest też widowisko zatytułowane „Ietta la riti”, ukazujące powrót rybaków do domu z nocnego połowu. Kobiety czekają na nich z lampionami, aby oświetlić im drogę. Zespół został założony w 2002 roku.

- QUAHUITL z Saltillo (Meksyk)Kapelusze z szerokim rondem, wirujące w tańcu kolorowe spódnice i wesoło przygrywająca orkiestra to najbardziej charakterystyczne cechy występów zespołów meksykańskich. W tym roku zobaczymy Ballet Folklórico Quahuitl z Saltillo, który zaprezentuje radosne tańce: z środkowej części Meksyku (taniec aztecki), ze stanów Nayarit (taniec z maczetami) i Jalisco położnych na zachodzie, ze stanu Nuevo León z północnej części kraju, oraz ze stanu Sinaloa na wybrzeżu Pacyfiku.

Rumunia

2 sierpnia g. 18.00, Park Słowackiego

Alicja Majewska

Występuja: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Strzyżowski Chór Kameralny.

Alicja Majewska w latach 1971- 74 śpiewała w zespole Partita. W 1974 rozpoczęła karierę solową. Do 1977 związana była z warszawskim Teatrem na Targówku. Koncertowała w wielu krajach Europy, Azji, a także w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Wielokrotnie nagradzana na Festiwalu Piosenki w Opolu, otrzymała również Grand Prix na festiwalu w Rostoku w 1980, oraz Grand Prix na festiwalu w Hawanie w 1985.

Wylansowała szereg przebojów, m.in. „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Być kobietą”, „To nie sztuka wybudować nowy dom”. Wykonawczyni pieśni sakralnych (nagrania płytowe, koncerty telewizyjne), udział w oratoriach Włodzimierza Korcza i Ernesta Brylla. Współpracuje na stałe z kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem.

Strzyżowski Chór Kameralny powstał w 1994 r. przy Domu Kultury „Sokół”

w Strzyżowie. Tworzy go około 30 osób pracujących, studiujących i uczących się, związanych z działalnością kulturalną miasta. Od 2005 r., rozpoczęła się współpraca chóru z wybitnymi polskimi artystami Włodzimierzem Korczem oraz Alicją Majewską.

3 sierpnia g. 18.00, Rynek starego miasta

Gang Marcela

Gościnnie Grzegorz Poloczek z kabaretu RAK.

Gang Marcela – grupa muzyczna założona pierwotnie pod nazwą „Gang” przez Marcela Trojana (wspólnie z Barbarą Pysz i Jerzym Różyckim) na przełomie 1979/1980 roku. Działalność rozpoczęli od wspólnych koncertów z Krzysztofem Krawczykiem oraz 2-letniej współpracy z Marylą Rodowicz. Od 1981 roku obecni na naszej scenie już pod pełną nazwą - „Gang Marcela”. Niezmiennie grają muzykę z pogranicza pop i country.

Do dzisiaj pamiętamy takie przeboje "Gangu" jak: Tyle złamanych serc, Znajdziemy pośród trosk, Ojciec żył tak jak chciał, Kto jeśli nie ty.

9 sierpnia g. 18.00, Park Słowackiego

Bogusław Morka

Występują: Bogusław Morka, Ryszard Morka, Iwona Kaczmarek, Agnieszka Kozłowska i zespół Allegro Andrzeja Płonczyńskiego.

Bogusław Morka - obdarzony niezwykle pięknym głosem o wyjątkowo ciepłej, aksamitnej barwie i szlachetnym, pełnym blasku brzmieniu - uważany jest przez znawców tej sztuki za najlepszego tenora śpiewającego w tradycji włoskiego bel canta.

Ryszard Morka - Absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej ,którą ukończył w klasie E. Kossowskiego. Jeszcze podczas studiów debiutował w przedstawieniu szkolnym partią Ariodatesa w operze „Xerxses”Haendla na scenie kameralnej Teatru Wielkiego,a rok później w 1978 został solistą warszawskiej sceny operowej. Wśród partii basowych ,które wykonywał na scenie TW znalazły się mn. Uczestniczył w wielu tourne warszawskiego zespołu mn. do Japonii. Hong kongu, Cypru Grecji,Belgi.,Francji ,Hiszpanii,Niemiec,Anglii,Rosja,Litwa. Zdobywca nagrody dla młodych śpiewaków za najlepiej wykonaną arię z oper Stanisława Moniuszki w Kudowie. Artysta do dnia dzisiejszego występuje na koncertach w kraju i za granicą.

10 g. 18.00, Rynek starego miasta

Orkiestra im. Telemanna - koncert "Podaj rękę Ukrainie"

Muzyczne podróże dookoła świata. Wystąpią: Orkiestra im. Telemanna oraz soliści: Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały, sopiłka, Agnieszka Bochenek-Osiecka – sopran, Piotr Sadowski – skrzypce, Robert Grudzień - piano.

Orkiestra im.G.Ph.Telemanna powstała w 1993 roku w Bielsku-Białej.

Już od 10 lat, raz w miesiącu w ramach cyklu „Muzyczna Ballada Europy” występują w Domu Muzyki w Bielsku-Białej. Te koncerty zawsze gromadzą komplet publiczności.

Muzykę „poważną” wykonują tak, by każdy mógł znaleźć cos dla siebie.

W programie: W.Kilar – Polonez, A.Ferraris – Souvenir d’Ukraine, G.Agratina – Węgierska melodia, P.Colombo – Walc Muset, P.Sarasate – Melodie cygańskie, A.Piazzola – Tango, A.Chaczaturian – Taniec z szablami, J.Strauss – Annen-Polka, Fr.Lehar – Czardasz, Joaquin Nin -"El Vito", V.Chiara - La spagnola, J.Last – Samotny Pasterz, G.Dinicu – Doina i Skowronek.

GEORGIJ AGRATINA Urodził się w Mołdawii, na granicy z Bukowiną. Od 5-go roku życia uczył się gry na skrzypcach oraz fletni Pana u Fiodora Karpatii, który prowadził zespół instrumentów folklorystycznych. Kontynuował naukę w szkole średniej i Konserwatorium w Kijowie. Od 1970 r. jest solistą Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych oraz profesorem Akademii Muzycznej w Kijowie.

Koncertował z najbardziej prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi oraz jako solista w Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, USA (wielokrotne tournee koncertowe), Mongolii, Holandii, Polsce oraz Mołdawii, na Ukrainie i w Rumunii. W swoich koncertach artysta prezentuje muzykę narodową ukraińską, mołdawską, rumuńską oraz klasyczną i popularną.

16 sierpnia g. 18.00, Park Słowackiego

Bielska Orkiestra Dęta

Wystąpią obie formacje orkiestry: wojskowa oraz paradna . Orkiestra działa pod patronatem Bielskiego Centrum Kultury.

Tradycje orkiestry sięgają roku 1974. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali. Orkiestra wielokrotnie występowała za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech i Belgii.

W programie marsze, muzyka filmowa, przeboje muzyki pop i wiele muzycznych niespodzianek. Dyrygentem orkiestry jest Jarosław Grzybowski.

Najwyższy poziom wykonawczy, profesjonalni muzycy – absolwenci Akademii Muzycznej, znakomicie dobrany repertuar.

Formacja wojskowa. Największe orkiestrowe przeboje i potęga brzmienia. Marsze i piosenki wojskowe w ich wykonaniu sprawiają, że nogi same wystukują rytm, a ręce składają się do oklasków. Formacja Wojskowa Bielskiej Orkiestry Dętej działa od 2002 roku. Orkiestrą dyryguje kapitan Wojciech Piątek.

17 sierpnia g. 16.00, Rynek starego miasta

Szanty na bielskiej Starówce

Wystąpią: Tonam i Synowie, Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Szanty.

TONAM&SYNOWIE Zespół powstał w 1987 roku w Tychach z inicjatywy Wojtka "Garbatego" Plewni - późniejszego kapitana s/y Zawisza Czarny. Tuż po powstaniu wygrali krakowski festiwal Shanties, zdobywali nagrody na festiwalach w Łodzi, Tarnowie, Stalowej Woli, Gdyni i Wrocławiu. Kilkakrotnie uczestniczyli w festiwalach w Holandii, Niemczech, Francji jak również koncertowali w Czechach i Estonii. Grali także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1995 roku zawiesili działalność, na 10 lat. Aktualny skład zespołu: Wojciech "Muki" Zawadzki, Jarosław "Rulon" Darul, Marcin "Marcinek" Rulon, Michał "Atari" Czernek, Darek Wantuch.

RYCZĄCE DWUDZIESTKI Zespół wokalno-instrumentalny założony w 1983 roku w Bytomiu przez nalezących wówczas do I Drużyny Wodnej miejscowego hufca ZHP muzyków. Wykonują głównie utwory folkowe oraz szantowe. Zespół wypracował nowy styl śpiewania szant, preferujac wykonania czysto wokalne z tradycyjnym dla szant rodziałem partii wokalnych na poszczególne barwy głosu. Nazwa zespołu stanowi nawiązanie fo pasa wód oceanicznych zwanego ryczącymi czterdziestkami, natomiast liczba dwadzieścia pochodzi od wieku muzyków w chwili jego powstawania.

MECHANICY SZANTY to zespół preentujacy utwory z pogranicza filku irlandzkiego, muzyki bluegrass czy country. Grupa powstała w 1983 roku w Gdyni i szybko zyskała duże uznanie wśród publiczności. Laureat większości festiwalu pieśni żeglarskiej w Polsce (Shanties w Krakowie, Bałtyckiego Festiwalu Pieśni Morskiej w Gdyni, Świnoujskiego Wiatraka i wielu innych. Pierwszą płytę nagrali w 1989 roku. To najprawdopodobniej nalpeiej sprzedająca się kaseta i płyta z muzyką żeglarską (90 tys. egzemplarzy).

opr. mk
Strauss Gala Korona dla najpiękniejszej